Μαθηματα Γερμανικων για παιδια και εφηβους με την εγγυηση του Goethe-Institut

Μαθήματα Γερμανικών για παιδιά και εφήβους με την εγγύηση του Goethe-Institut

Από αυτή τη σχολική χρονιά το Goethe-Institut Athen διοργανώνει μαθήματα Γερμανικών για παιδιά από 9 μέχρι 13 ετών και στην Κηφισιά, στους χώρους του

International School of Athens (ISA), Αρτέμιδος 42 & Ξενίας.

Τα μαθήματα στην Κηφισιά θα γίνονται κάθε Σάββατο, ιδανική ημέρα για να μην επιβαρύνεται επιπλέον η σχολική εβδομάδα των μαθητών/μαθητριών.

Το μάθημα γίνεται από την πρώτη στιγμή κυρίως στα Γερμανικά.

Οι διδακτικές μέθοδοι που χρησιμοποιούνται έχουν ως άξονα τον κόσμο των παιδιών και των εφήβων και στοχεύουν στην επιτυχία. Οι μαθητές/μαθήτριες μαθαίνουν τη γλώσσα και τις δομές της στην πράξη, μέσα από δραστηριότητες, ερευνητικές εργασίες και τη χρήση της τεχνολογίας (βιβλία που ζωντανεύουν με την τεχνολογία της επαυξημένης πραγματικότητας,  iPads, διαδραστικοί πίνακες).

Αυτό σημαίνει ότι οι μαθητές/μαθήτριες προετοιμάζονται σωστά και με συνέπεια για τα διεθνώς αναγνωρισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας του Goethe-Institut, τα οποία εξασφαλίζουν  επαγγελματική και ακαδημαϊκή πορεία σε παγκόσμιο περιβάλλον.

Οι διδάσκοντες βρίσκονται σε στενή επαφή με τους γονείς και είναι πάντα πρόθυμοι να συζητήσουν μαζί τους και να τους ενημερώσουν για τη μαθησιακή πρόοδο των παιδιών τους.

Τα τμήματα στην Κηφισιά θα λειτουργήσουν από 21/9/2019 μέχρι 23/5/2020.

ΤΜΗΜΑ

ΗΛΙΚΙΑ

ΗΜΕΡΕΣ / ΩΡΕΣ

ΕΞΕΤΑΣΗ

A 1.1

9 – 11 ετών

Σάββατο 10:00 - 13:10

A 1.2

10 – 12 ετών, αρχάριοι με λίγες γνώσεις

Σάββατο 10:00 - 13:10

Goethe-Zertifikat A1: FIT 1

11 – 13 ετών με ανάλογες γνώσεις

Σάββατο 10:00 - 15.00

Goethe-Zertifikat A2: FIT 2

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στη Γραμματεία Γλωσσικού Τμήματος του Goethe-Institut Athen:

Ε-mail: mathimata-athen@goethe.de

Τηλ. 210 36 61 038

Δηλώστε συμμετοχή και επωφεληθείτε την έκπτωση στα δίδακτρα.